29.10.2008 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Katarální horečka v Nizozemsku

Potvrzený sérotyp 6 je běžný v Africe a Střední Americe, nikoliv v Evropě.

V Evropě je obvyklý sérotyp BTV 8, nyní byl v Nizozemsku u čtyř krav na čtyřech různých farmách potvrzen sérotyp 6. Na tento typ v Evropě neexistuje vakcína. Nizozemské ministerstvo proto nyní zjišťuje, zda lze i evropských podmínkách očkovat dobytek vakcínami, které se používají v Africe a Střední Americe. O nákaze jednají nyní na zasedání v Lucemburku ministři zemědělství Evropské unie, řeší také finanční otázku vakcinace. EU v současnosti přispívá na vakcinaci skotu proti sérotypu 8. V ČR uvolnila letos vláda z rozpočtové rezervy 155 milionů korun. Jak tehdy uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič, náklady na vakcínu a polovinu nákladů na provedení očkování pokryly prostředky Evropské unie, druhá polovina nákladů byla financována ze státního rozpočtu. Očkování se v ČR týkalo asi 1,2 milionu kusů hospodářských zvířat.
Podle náměstka ministra zemědělství S. Kozáka v ČR nákaza skotu sérotypem 6 v současnosti nehrozí, protože hmyz, který nemoc přenáší, není v tomto období aktivní. Uvažuje se o vyvinutí univerzální vakcíny na všechny typy nemoci, což bude trvat nejméně dva roky.
Ministerstvo zemědělství uvolní pravděpodobně i v příštím roce na vakcinaci proti katarální horečce zhruba 150 milionů korun. Evropská komise navrhla, že na vakcinaci proti katarální horečce poskytne na začátku příštího roku dalších 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). Celková částka určená na ochranu před nákazou v příštím roce zřejmě vzroste na 160 milionů eur (zhruba čtyři miliardy eur). Návrh komise ještě musí schválit členské státy a Evropský parlament.
První případ katarální horečky typu 8 byl potvrzen v Nizozemsku 18. srpna 2006 u ovcí na čtyřech farmách v provincii Limberg nedaleko hranic s Německem a Belgií. V roce 2007 byla katarální horečka diagnostikována v Belgii, Německu, Španělsku, Francii, Británii, Itálii, Lucembursku, Nizozemsku, Švýcarsku a Dánsku. V lednu 2008 se nemoc vyskytla také v Česku, konkrétně na farmě Starý Rybník ve Skalné.
Ministři zemědělství EU na svém současném zasedání v Lucemburku jednají také o reformě společné zemědělské politiky unie, rybářství, programu ovoce do škol či nelegálním kácení lesů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down