13.11.2001 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdo dřív vymře, ten dřív bude mít pokoj

Člověk je, jak známo, všežravec. Zdá se ale, že v budoucnu budou lidé jíst masa méně než dosud. Sotva se trhy začínají vzpamatovávat s aférou nemoci šílených krav, neboli BSE, objevuje se jisté nebezpečí avizované z USA. Jde o nemoc způsobenou bakteriemi rickettsiemi Cowdria ruminantium, která se anglicky nazývá heartwater, způsobuje "zavodnění srdce" a je známá u stád skotu v teplých oblastech Afriky. Přestože se u nás nevyskytuje, má české jméno infekční vodnatelnost osrdečníku, neboli hydroperikartitida skotu.

Přenášejí ji infikovaná klíšťata, a právě takové bylo v USA na Floridě zachyceno při dovozu terarijních zvířat (želv) z Afriky.
V případě nakažení dobytka by úmrtnost prý mohla být až 80% a možná i vyšší. Onemocnění, které bychom mohli nazvat i cowdrie, berou Američané vážně a zakázali dovoz želv a omezili obchodování s nimi i na vnitřním trhu. V Africe se tato nemoc nijak výrazně neprojevuje, to ale neznamená, že by v případě zavlečení do teplých oblastí jinde ve světě nezpůsobila zmíněné škody.
Otevřený svět přináší nová dosud neznámá rizika. Stěhování národů kolem roku 600 přivodilo kulturní a civilizační změny v celé Evropě. Po druhé světové válce a nověji po pádu železné opony rozhýbalo ustálenou nechtěnou rovnováhu novodobé stěhování lidí, ale i zvířat a potravin živočišného původu.
Rizika stěhování národů si dovedeme víceméně představit a dají se předpokládat. Důsledky obchodního stěhování - transportů - zvířat se začínají v souvislosti s nedávnými a doposud aktuálními aférami ukazovat jako nedozírné. Nemoc šílených krav neboli BSE, klusavka ovcí, slintavka a kulhavka sudokopytníků, klasický mor prasat, atd. atd. Zvířata budou možná vymírat, nebo spíš je lidé budou ze strachu raději vybíjet. Na červené listině ohrožených zvířat se tak možná brzo octnou krávy, ovce, či prasata. A nakonec se ukáže, že nejohroženějším živočišným druhem je sám člověk.
Státní veterinární správa ČR bere vážně každou zprávu týkající se ohrožení zdraví zvířat a potažmo lidí, proto se dotázala na Americkém ministerstvu zemědělství na něco bližšího o nemoci cowdrie. Glen I. Garris z odboru Ochrany zdraví zvířat americké federální veterinární služby uvedl, že tato nemoc Cowdria ruminantium u zvířat v USA nebyla zjištěna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down