Kdo je zodpovědný za smrt antilopy?

Německá celnice na hraničním přechodu Waidhaus-Rozvadov tvrdí, že v případě zadržení transportu antilop pro hodonínskou zoologickou zahradu jednala správně a za pozdější úhyn jednoho ze zvířat nemůže nést odpovědnost. Jak včera sdělil ČTK zástupce vedoucího tamního celního úřadu Helmut Prexler, dopravcům chybělo příslušné vývozní povolení od německých úřadů

Transport čtyř antilop, které byly převáženy ze ZOO v Kolíně nad Rýnem a spadají pod dohodu o ochraně druhů, přijel na přechod 22. dubna. Vedoucí německé směny žádal od dopravce povolení k vývozu, které měl mít už od kolínských celních úřadů. Povolení však chybělo, a proto transport nemohl pokračovat v cestě. „Kolega odmítl zvířata oprávněně,“ řekl zástupce celního úřadu ve Waidhausu.
Transport se však znovu objevil na hranici druhý den, kdy nebyl odbavující celník z prvního dne přítomen. Nová směna v neznalosti situace z předchozího dne odbavila transport zvířat bez povolení. Podle Prexlera dopravce musí mít v pořádku nejen dokumenty, ale také dostatek krmiva a vody pro převážená zvířata. Když transport opouštěl hranice, byly všechny antilopy naživu, konstatoval.
Ze čtyř dovážených antilop uhynul samec a jedna ze samic byla po zdlouhavém převozu v bedně v tak špatném stavu, že musela být operována a dosud se zcela nevzpamatovala ze šoku. Ředitel hodonínské zoo Miroslav Frais ve středu uvedl, že za úhyn antilopy nesou odpovědnost němečtí celníci. Spor může mít dohru před soudem.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *