27.04.2023 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klasifikace melanocytárních nádorů u psů z pohledu patologa

HUMPOVÁ J., TEPLÁ V. Klasifikace melanocytárních nádorů u psů z pohledu patologa. Classification of canine melanocytic tumours from a pathologist´s point of view. Veterinární klinika 2023;20(2):55-60.

SOUHRN
Tento článek si klade za cíl objasnit pohled na problematiku melanocytárních nádorů u psů z hlediska patologa se zaměřením na recentně prokázané prognostické markery a také částečně vyvrátit dříve tradovaný pohled, že melanocytární léze na kůži jsou benigní a v dutině ústní a v oblasti drápového lůžka maligní. Jako příklad uvádíme kazuistiku případu maligního kožního melanomu u feny rhodéského ridgebacka. Vzhledem k rozsahu článku není zpracována problematika okulárních melanocytárních nádorů.

SUMMARY
This article aims to clarify the view of the issue of melanocytic tumors in dogs from the point of view of a pathologist, focusing on recently proven prognostic markers, and also partially refute the previously traditional view that melanocytic lesions on the skin are benign and malignant in the oral cavity and claw bed area. As an example, we present a case report of a case of malignant cutaneous melanoma in a female Rhodesian Ridgeback. Given the range of the article, the issue of ocular melanocytic tumors is not presented.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down