25.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klinický případ: parciální thyreoidektomie jako terapie hormonálně aktivního karcinomu štítné žlázy

Popková M., Pomahač O. Klinický případ: parciální thyreoidektomie jako terapie hormonálně aktivního karcinomu štítné žlázy. Clinical case: partial thyroidectomy as a therapy of hormonally active carcinoma of the thyroid gland. Veterinářství 2022;72(8):429-434.

SOUHRN

Karcinom štítné žlázy je nejčastější příčinou hyperthyreózy u psů, většina karcinomů je však hormonálně inaktivní, a pacienti jsou proto prezentováni až ve fázi, kdy tumor invaduje okolní tkáně. Terapií volby je v případě karcinomu štítné žlázy chirurgické odstranění postiženého laloku, a prognóza pacientů tak výrazně závisí na progresi onemocnění. Kazuistika popisuje pacienta s včasně odhaleným funkčním adenokarcinomem štítné žlázy řešeným parciální thyreoidektomií, a diskutuje současné diagnostické a terapeutické přístupy k hyperthyreóze psů.*

SUMMARY
Although thyroid carcinoma is the most frequent cause of hyperthyroidism in dogs, majority of thyroid carcinomas are hormonally inactive. Therefore, the patients are typically presented at a late stage with a large invasively growing tumor. Recommended treatment is surgical removal of affected thyroid lobe, but its success strongly relates to the disease progression. This case report describes a patient with early-stage hormonally active thyroid carcinoma in which partial thyroidectomy was curative; also, it discusses recent diagnostic and therapeutic approaches to canine hyperthyroidism.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down