03.07.2008 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klíšťata obtěžují člověka i zvířata

Připravuje se vakcína na lymskou boreliózu

Klíšťata jsou hrozbou pro zdraví lidí i zvířat, neboť přenášejí transmisivní nemoci. Lidé se proti klíšťové encefalitidě mohou chránit očkováním. Na lymskou boreliózu však zatím očkování existuje jen pro zvířata. Vakcína pro lidi se ale již připravuje. Během letošního roku by měly být hotové ověřovací testy. Statistiky evidovaly v loňském roce u lidí více jak 500 případů klíšťové encefalitidy a na 3 000 případů boreliózy.
Pro majitelé psů a koček existuje pro jejich miláčky účinná ochrana proti ektoparazitům – blechám a klíšťatům. Lze jim aplikovat přípravky ve spreji nebo stejný prostředek formou kapek. Opatření je účinné až tři měsíce. Většina prostředků je však na předpis veterinárního lékaře. Existuje také řešení s obojky odpuzující parazity. Psa nebo kočku je možné vakcinovat. Při aplikaci spreje je odpuzovací efekt okamžitý, při „kápnutí“ do srsti je účinnost přibližně do tří dnů. Při vakcinaci proti borelióze nastává účinek nejdříve po dvou týdnech.
Riziko onemocnění přenášené klíšťaty není dobré podceňovat. Při odstraňování „zakouslého klíštěte“ je třeba si uvědomit, že virus encefalitidy je ve slinách, tudíž je nutné ranku dezinfikovat. Bakterie Borrelie burgdorferi je u klíštěte ve střevech. Nepoužívat tedy při vytahování olej, ale pinzetou krouživým pohybem klíště vytáhnout. Je-li místo zarudlé nebo bolestivé s otokem, je třeba vyhledat lékaře. To platí jak pro lidi, tak pro zvířata.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down