Kmenové buňky k léčbě nemocí

Čeští vědci odebrali kmenové buňky ze čtyři dny starých lidských zárodků a předpokládají, že v nejbližších letech budou schopni právě těmito buňkami uzdravovat zatím nevyléčitelné nemoci. Úspěch oznámila na tiskové konferenci v Praze Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Použili k tomu několik desítek lidských zárodků z brněnské kliniky pro umělé oplodňování Helios. „Šlo o embrya mírně poškozená a taková, kterých by nebylo možné použít pro oplození a byla určena ke zničení,“ řekla Syková. Získat a hlavně ve zkumavce udržet kmenové buňky z lidského zárodku je obtížný úkol, který zatím zvládli vědci jen v několika nejvyspělejších zemích. „Všichni však svůj postup úzkostlivě tají, takže se nám podařilo vytvořit vlastní metodu,“ vysvětluje Petr Dvořák z brněnského pracoviště Ústavu experimentální medicíny.
Kmenové buňky mají schopnost přeměňovat se v kterékoli ostatní buňky těla. Lékaři předpokládají, že se v nejbližších letech naučí vnášet je do poškozených orgánů, kde by měly „opravit“ nefunkční tkáně. Dosavadní pokusy na zvířatech zatím vypadají slibně. Minulý týden zveřejnili američtí vědci z Kalifornské univerzity v Irvine, že přenesli v laboratoři upravené kmenové buňky z lidského zárodku do potkanů s poškozenou míchou. Zvířata začala znovu chodit.
Zdroj: HN

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *