17.03.2006 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kočky v Rakousku jsou H5N1 negativní

V Rakousku bylo testováno pět set koček.

Od pozitivního nálezu viru ptačí chřipky H5N1 u tří živých koček, nechala řada majitelů v alpské republice své domácí miláčky vyšetřit. Do sídla Rakouské agentury pro zdraví a bezpečnost výživy v Mödlingu poblíž Vídně bylo v průběhu týdne zasláno kolem pěti stovek vzorků za účelem zjištění přítomnosti viru. Část rakouských chovatelů zachvátila po oznámení výskytu vysoce patogenního viru H5N1 u koček panika a někteří se rovnou rozhodli odnést svá zvířata do útulků. A to i navzdory faktu, že kontrolní testy tří infikovaných koček pocházejících z útulku "Noemova Archa" ve Štýrském Hradci byly o den později již negativní. Tato skutečnost podle odborníků znamená, že kočky jsou schopny nákazu překonat a nepředávat dál.
První uhynulou kočku, v jejímž těle byl zjištěn nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1, objevili koncem února na ostrově Rujana na severu Německa. Dalších 170 koček, které minulý týden převezli z útulku ve Štýrském Hradci na veterinární kliniku v rakouském Nickelsdorfu, byly H5N1 negativní.
První výskyt ptačí chřipky u divokých ptáků byl v Rakousku oznámen 14. února 2006 a od té doby byly zaznamenány více než tři desítky pozitivních případů na H5N1, v drtivé většině právě ve Štýrsku. V celé zemi platí od půlnoci z 18. na 19. února zákaz chovu drůbeže na volném prostranství. Opatření bylo předběžně zavedeno do konce dubna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down