30.07.2007 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kolik stojí cirkovirus výrobce prasat?

PMWS ohrožuje stáda prasat v Evropě od roku 1999.

Veterinární společnost (Pig Veterinary Society) spočítala náklady spojené s infekcí PCV2 a zisk, který by přinesla vakcinace prasat proti tomuto onemocnění. PMWS (post-weaning multisystemic wasting syndrome), jehož původcem je cirkovirus PCV2, ohrožuje stáda prasat v Evropě od roku 1999. V evropských stádech se vyskytuje u prasat v pozdější fázi růstu nebo výkrmu spíše v chronické formě v různém stupni závažnosti. V některých evropských zemích, kde použili postup redukce výskytu podle „Madec‘ principles“ a přeorientovali se na využití méně citlivých plemen jako je pietrain, je PMWS považován za málo významné onemocnění. V jiných zemích se naopak toto onemocnění považuje za hlavní příčinu mortality vykrmovaných prasat a za onemocnění se stálým negativním dopadem na celkové zdraví a užitkovost stáda.
Účast cirkoviru typu 2 (PCV2) na PMWS byla potvrzena reakcí zvířat na vakcíny PCV2, úspěšně používané jak v USA, tak Kanadě. Na vzniku syndromu se podílejí další faktory, jako je infekce Mycoplasma hyopneumoniae, virus PRRS a salmonely.
V Severní Americe se v současnosti aplikují čtyři vakcíny proti PCV2. Jedna z nich se používá pro prasnice a je dostupná i v několika zemích v Evropě. Ostatní jsou určeny pro mladá prasata ve věku tři týdny a více.
Americká společnost Association of Swine Veterinarians informuje o výsledcích pokusů s mrtvou vakcínou s názvem Ingelvac CircoFlex od firmy Boehring Ingelheim Vetmedica aplikovanou selatům. Zpráva uvádí, že u očkovaných prasat klesla ke konci výkrmu mortalita o více než 7 % a že ztráty úhynem byly téměř stejné jako u prasat, u nichž se PCV2 virus neprojevil. V pokuse byla vakcína aplikovaná skupině odstávčat a rostoucích prasat, které neměli virus PRRS ani Mycoplasmu hyopneumonie, takže působila jen proti viru PCV2.
Údaje získané z pokusu byly zpracovány pomocí modelu vyvinutého ve Velké Británii; pomocí modelu byly vypočítány přibližné náklady spojené se závažnou infekcí cirkovirem a byl zjištěn zisk plynoucí z vakcinace selat.
Podle uvedeného modelu by při vážné chronické formě infekce PCV2, která zvyšuje mortalitu o 7 %, mohly být náklady vyšší než 16,19 EUR nebo 21,37 USD (1 EUR=1,32 USD) na prase. Také střední forma infekce s relativně nízkou mortalitou (okolo 1 %) může způsobit snížení zisku na prase o 2,31 EUR nebo 3,05 USD. Po zahrnutí nákladů na vakcinaci selat ještě zbývá zisk 1,14 EUR nebo 1,50 USD.
Pig Intern 2007;37(2):20-21.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down