30.09.2008 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koliky koní

Seminář KVL ČR (6. 9. 2008)

Koliky u koní se staly námětem jednoho z dalších oblíbených seminářů pořádaného Komorou veterinárních lékařů ČR na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně, dne 6. září. Seminář uvedl a moderoval předseda VK KVL ČR, MVDr. Hošek. Prezident KVL, MVDr. K. Daniel, hodnotil semináře KVL velmi pozitivně.
Své bohaté praktické zkušenosti z oboru rektálního vyšetření kolikového koně a rozhodnutí o způsobu léčby prezentovala doc. MVDr. J. Mezerová, Ph.D. Přestože nejsou některé rektální nálezy pro indikaci koliky zcela jednoznačné, je lépe poslat koně na chirurgický zákrok zbytečně, než pozdě. K eliminaci rizik při vyšetření lze aplikovat spasmolytika, analgetika a sedativa (skřipec, zvednutí pravé končetiny); vyjma transportu nepodáváme silná sedativa. Před prezentací koně na kliniku dochází často k poškození konečníku léčeného majitelem.
Autorka podala přehled fyziologických a patologických nálezů tenkého střeva – inkancerace a ileus (hernie, obstipace, invaginace, proximální gastroduodenojejunitida), tlustého střeva (meteorismus, obstipace a dysfunkce, dislokace velkého kolonu, torze a ischemická nekróza, u malého kolonu zátková obstipace ) a céka (intususcepse), zmínila jejich diagnostiku a terapii, včetně prognózy.
Zájemci se mohli zúčastnit operace inguinální hernie koně, která byla ostatním přítomným promítnuta na videu.
Odborná přednáška MVDr. J. Plachého byla zaměřena na sonografické vyšetření koně s kolikou, byly představeny různé typy sond, včetně přípravy pacienta na vyšetření. Autor podal anatomický přehled stavů dutiny břišní při USG vyšetření a upozornil na patologické stavy (edém, ruptura močového měchýře). Ve druhé části přednášky uvedl dr. Plachý kazuistiku koně s ileem tenkých střev.
MVDr. B. Bezděková, PhD. zaujala přítomné posluchače zajímavostmi z onemocnění jícnu a žaludku u koní. Uvedla příčiny nejčastější esofageální obstrukce (smotek sena, granule) včetně predispozice (zuby, stres, sedace, dehydratace, anestezie). Byla předvedena bohatá fotodokumentace konkrétních kazuistik vrozené a získané jícnové striktury, typické klinické příznaky, diagnostika a vyšetřovací metody. Kůň je vývojově přizpůsoben ke kontinuálnímu příjmu potravy po malých dávkách a přirozenému pohybu. V současné době podáváme koním koncentrovaná krmiva ve velkých dávkách, koně mají nedostatek pohybu, mnoho koní je ustájených na malém prostoru a přetěžování na tréninku vede ke stresu. To je příčinou opakované inapetence, mírných kolikových stavů (kůň často leží) a časté civilizační choroby - vředů (+ hladovění). Žaludek koně není adaptován na 21. století. Autorka při přednášce zodpověděla četné dotazy týkající se terapie a managementu vředů (krmný – podávání vojtěškového sena, kukuřičného oleje, tréninkový – eliminace stresu, prevence zejm. u novorozených hříbat, pastva co nejdelší dobu).
Odpolední program zahájil MVDr. Š. Bodeček a prezentoval konzervativní léčbu kolik u koní. Ve své další přednášce uvedl kazuistiku pacienta s cyatostomózou.
Všechny přednášky byly doplněny kvalitními fotodokumentacemi a na závěr proběhla bohatá diskuse v plně obsazené velké posluchárně v pavilonu prof. Klobouka. Seminář proběhl v příjemné přátelské atmosféře a přednášející hipiatři z univerzity obohatili všechny přítomné posluchače svými vysokými odbornými znalostmi na mezinárodní úrovni.
Seminář sponzorovaly firmy Virbac Animal Health, Bioveta, a. s., MeVet spol. s r. o. a Werfft, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down