02.07.2003 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kolísání ceny vepřového pokračuje

Ceny vepřového letos výrazně kolísají. Z lednových zhruba 29 korun za kilogram se přes 24 korun koncem března dostaly v dubnu na hranici rentability - 32 korun, aby do konce června zase spadly na 26 korun. Odbytovému družstvu Agropork tak klesly za prvních pět měsíců letošního roku tržby o 32 procent na 1,34 miliardy korun.

Prodej živých zvířat klesl o 20 procent na 47.208 tun. Důvodem bylo meziroční snížení průměrných cen prasat o 16 procent a rovněž odchod některých členů z družstva, říká obchodní ředitel družstva Alois Tvrdý.
Aby chovatelé letos neskončili druhý rok po sobě ve ztrátě, loňské ztráty celého sektoru výroby prasat se odhadují na miliardu korun, musela by se podle Tvrdého průměrná cena živých vepřů do konce roku pohybovat na úrovni 35 korun za kilogram.
Farmáři a chovatelé minulý týden pohrozili, že pokud se cena nezvedne na 30 korun, zastaví masokombinátům dodávky. Zpracovatelé nakonec od pondělí ceny na požadovanou úroveň zvýšili. Do krize s vepřovým se vložila i vláda, která v pondělí rozhodla, že prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu podpoří soukromé skladování vepřového masa.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down