16.01.2009 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komerční přepravu mohou organizovat a provádět jen proškolené osoby

Vyhláška č. 4/2009 Sb. řeší i podmínky pro přepravu psů a koček a ostatních savců, ale i ptáků a studenokrevných obratlovců

Jak jsme již upozorňovali, vzhledem k tomu, že nabyla účinnosti novela zákona na ochranu zvířat proti týrání a tím o podmínkách přepravy zvířat plně platí nařízení Rady ES č. 1/2005/ES, měli by si ti, kdo komerčně přepravují zvířata ověřit zda jsou nově „schváleni a evidováni“ příslušnou krajskou veterinární správou a mají příslušnou dokumentaci podle uvedeného nařízení. Podle uvedené novely „registrace“ a tím takový souhlas k přepravě zvířat podle původních podmínek zákona končí dne 31. 3. 2009. Pak při nesplnění podmínek dopravcům hrozí sankce až 500 000 korun. Informace o schválených přepravcích lze nalézt na webových stránkách Státní veterinární správy, www.svscr.cz.

Z předpisů tak vyplývá, že komerční přepravu mohou organizovat a provádět jen proškolené osoby. Také provozovatel sběrného nebo shromažďovacího střediska zvířat musí zajistit svému zaměstnanci, který provádí manipulaci se zvířaty příslušné proškolení a vydat mu o tom potvrzení..

Nově vydaná vyhláška č. 4/2009 Sb. o ochraně zvířat při přepravě vychází z uvedeného nařízení a nahrazuje dosavadní vyhlášku č 193/2004 Sb. Např. tím, že pro komerční přepravce upřesňuje povinnost absolvovat školení, uvádí obsah a rozsah odborného kurzu. Vzor potvrzení o absolvování školení je přílohou vyhlášky. Rovněž tak vzor průkazu pro řidiče a průvodce silničních vozidel přepravujících zvířata a taktéž i požadavky na velikost prostor pro přepravu zvířat.

Odborná školení se uskutečňují na několika zařízeních v ČR, například v Praze a v Brně a Českých Budějovicích. Program a přihlášky je možné nalézt na webových stránkách SVS ČR (www.svscr.cz).

Dále vyhláška upřesňuje podmínky pro nekomerční přepravu zvířat např. stanovením velikosti prostor pro přepravu koní, poníků, oslů malých telat, středně velkých telat, těžkých telat, středně velkého skotu, těžkého skotu a velmi těžkého skotu, dále pro několika kategorií ovcí, koz, prasat, a kategorií drůbeže. Vyhláška č. 4/2009 Sb. řeší i podmínky pro přepravu psů a koček a ostatních savců, ale i ptáků a studenokrevných obratlovců. Podmínky jsou jasně vymezené a dotýkají se i takových podrobností, jako například, že ptáci musejí být přepravováni v šeru.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down