Komise bude kárat

Příští týden by měla Evropská komise zveřejnit zprávu, která hodnotí připravenost českých potravinářských podniků dodržovat veterinární a hygienické předpisy půl roku před vstupem naší republiky do EU. Pro nás bohužel nevyznívá příznivě.

Podle českých údajů nesplňuje momentálně tyto podmínky 1700 provozů zpracovávajících maso, zejména jatek; skoro 1400 z nich však má ambici zpoždění dohnat, ostatní budou po vstupu uzavřeny. Nesladěných mlékáren je necelých 170, ale z nich prý hrozí uzavření jen šesti. Vykřičník visí i nad 200 dalšími podniky, které vesměs zpracovávají ryby nebo vejce.
Experti EK mají jisté pochybnosti o tom, zda stovky českých jatek a provozů na zpracování masa i mléka dokáží prakticky za pár týdnů splnit často velmi obtížné a nákladné požadavky hygienických norem unie. Nabádají proto českou stranu, aby vytipovala ty z nich, jež k tomu budou mít blízko, a navrhla jejich dodatečné zařazení na seznam 41 podniků, které dostaly přechodné období. Ostatní budou muset být zavřeny.
Kritika zazní i na adresu tuctu prováděcích předpisů k veterinárnímu zákonu, které by podle tvrzení ministra Jaroslava Palase měly být do konce října publikovány. I kdyby se to stalo, nelze už takovou změnu zahrnout do textu zprávy, která bude zveřejněna v 11 jazycích. Komise chce také napřed prostudovat přesný obsah těchto předpisů, aby se přesvědčila, že evropské směrnice byly beze zbytku převedeny do českého práva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *