15.07.2008 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Komise EU řeší obezitu dětí a zemědělskou politiku

Bezplatně mléko, ale také ovoce a zelenina do škol

Návrh Evropské komise na bezplatné poskytování ovoce a zeleniny ve školách bude 15. 7. 2008 konfrontován s názory členských států EU, které podobné snahy v minulosti odmítly. Plánem se budou zabývat ministři zemědělství EU. Cílem je zefektivnit boj proti rostoucí obezitě u dětí. Dalším bodem jednání bude diskuze o revidování zemědělské politiky ovlivňující většinu farmářů s dopadem i na ty české.
Na ozdravení jídelníčku ve školách chce komise dětem přispívat každoročně až 90 milionů eur (více než dvě miliardy Kč). Celý program má fungovat podobně jako dotování mléka ve školách, kde unie platí jen část nákladů a zbytek hradí členské státy z vlastní pokladny. Nejchudší regiony by měly platit zhruba čtvrtinu nákladů a bohatší až polovinu. Tento krok EK není prvním návrhem. Předchozí snahy o dotacích ztroskotaly na nesouhlasu členských států. Řada zemí, včetně České republiky, v tomto případě chtěla sázet spíš na osvětu než na finanční podporu, navíc byly jisté nejasnosti kolem finančních nákladů, které komise vyčíslila na desítky milionů eur, ale členské země je odhadovaly na stovky milionů. Jednání o ozdravení ve školách jsou tedy na začátku.
Pokročilejší stav je u tzv. health-check, neboť komise předkládá upravený návrh, protože původní podoba legislativy se setkala s nesouhlasem nových členských zemí, včetně České republiky. Zemědělcům se nelíbily škrty v dotacích, které měly postihnout velké farmy, na nichž přitom u řady unijních nováčků stojí celé zemědělství. Komise proto po tlaku českého ministerstva zemědělství a dalších, návrh značně upravila. Velké farmy v EU, které na dotacích dostávají ročně více než 7,2 milionu korun (300.000 eur), měly podle původních představ přijít až o 45 % peněz nad tuto částku. Nyní to má být jen necelá desetina z dotací na 5000 eur (120.000 korun).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down