30.08.2004 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konec léta zřejmě rozhodne o osudu některých masokombinátů

Přizpůsobit se hygienickým požadavkům Evropské unie stálo masokombináty tolik finančních prostředků, že se nyní dostávají se do platební neschopnosti a musí sahat do provozních peněz. Zároveň se začínají zvyšovat ceny vstupů na úroveň Evropy. Výrazně podražila veterinární vyšetření a poplatky za kafilerie.

Například společnost Maso Planá jen za veterináře za poslední pololetí zaplatila v porovnání s minulým rokem o 2,4 milionu více a o 5,8 milionu byly vyšší kafilerní poplatky. Podnik podle jeho ředitele Emila Kaspera sice vytváří zisk, ale v červnu byl o téměř polovinu nižší než loni.
Podle dnešního vydání týdeníku Euro, některé masokombináty zřejmě letošní léto nepřežijí. O nastupující krizi masného průmyslu svědčí podle týdeníku hospodářské výsledky posledních měsíců. Podle neoficiálních údajů se Kostelecké uzeniny propadly v červnu o 18 milionů korun, Masna Studená o 7,5 milionu, masokombináty v Klatovech a Písku zhruba o šest milionů korun. Nejhůře je na tom údajně Martinov, který měl už na konci dubna ztrátu 42 milionů.
Předseda Českého svazu zpracovatelů masa a majitel masokombinát Tišnov Ladislav Steinhauser je podle týdeníku toho mínění, že zpracovatelé nakoupili množství nerezových strojů a mnohým teď hrozí, že na nich nebudou mít co vyrábět, pokud nebudou mít dostatečný kapitál na nákup surovin v požadované splatnosti. Podle něj kapacity pro zpracování masa nadbytečné nejsou. Odvětví však chybí dominantní podnik, který by byl schopen vysoké tlaky na obor stabilizovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down