26.10.2012 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kongres Evropské Asociace Veterinárních Oftalmologů 2012

Krakow, Polsko, 27.-30. září 2012

            Jako každý rok i letos se konal výroční kongres ESVO (European Society of Veterinary Ophthalmologists, Evropská asociace veterinárních oftalmologů). V minulém roce se ESVO konference konala v Praze, letos se přesunula do sousedního Polska do historického města Krakov. Letošního setkání, které se konalo 27. – 30. září, se zúčastnilo 110 evropských i amerických diplomovaných specialistů, univerzitních pracovníků i praktických veterinární lékařů, kteří se o oftalmologii zajímají.
Hlavním tématem celé konference byla neuro-oftalmologie malých zvířat a koní a oční onemocnění exotických zvířat. Program byl zahájen ve čtvrtek praktickým kurzem retinoskopie vedeným Michaelem Davidsonem, Ronem Ofri, Richardem McMullenem  a praktickým kurzem oftalmologie exotických zvířat vedeným Davidem Williamsem. V pátek a v sobotu byla neuro-oftalmologická sekce vyplněna přednáškami hlavního přednášejícího Michaela Davidsona o zornici a pupilárním reflexu, zrakové dráze, fyziologickém a patologickém pohybu očí a neurologii víček a 3. víčka. Neuro-oftalmologickou sekci v pátek doplnil David Williams přednáškami o očních nálezech a onemocněních u exotických zvířat. V sobotu byla neuro-oftalmologická sekce oživena prezentací Stuarta Ellise o dědičných očních vadách. Setkání ESVO končilo v neděli komisí vybraných orálních prezentací, přednáškou o humánní neuro-oftalmologii lékařky Boženy Romanowské – Dixonové z Polska a přednáškou o neuro-anatomii a fyziologii slzení v podání Michaela Davidsona.
V rámci sobotních a nedělních přednášek byla osmi zúčastněným, na základě úspěšného přijetí  abstraktu, umožněna prezentace výsledků jejich projektů či prezentace zajímavých případů. Od pátku do neděle pak byly v posterové sekci ke shlédnutí výsledky práce 14ti úspěšných účastníků. Českou Republiku prezentovala se svým posterem s názvem Successful topical treatment of bilateral chronic medial and lateral canthal ulcerative blepharitis in a dog using cyclosporine: case reporti autorka tohoto textu. Jednotlivé příspěvky přednášejících a abstrakty prezentací i posterů jsou uvedeny ve sbornících ESVO setkání 2012. Vědecká komise ESVO znásobila úspěch přijetí abstraktu tím, že prezentované abstrakty budou otištěny v prestižním časopise Veterinary Ophthalmology.       
         Bohatý odborný program byl doplněn neméně bohatým programem kulturním. Účastníci kongresu mohli v pátek navštívit koncert vážné hudby, kde zazněly některé ze známých Chopinových skladeb. Po koncertě následovala večeře v restauraci Wierzynek Cella. Někteří z nás strávili páteční podvečer v příjemném prostředí restaurací, kde nabízeli vynikající židovské speciality a nechyběla ani autentická hudba. Na závěr sobotního večera byl organizátory uspořádán zájezd do solné jeskyně Wieliczka, kde proběhla společná slavnostní večeře. Samotné historické město Krakow nabízelo k návštěvě nespočet významných kulturních a historických památek. 
          Na setkání ESVO se předávala ocenění v podobě finanční odměny a také diplomu. Cenu za nejlepší abstrakt letošního ESVO setkání vyhrála prezentace "Partial incision superficial lamellar keratectomy (PI-SLK) in the standing sedated
horse", jejímiž autory byli Richard McMullen Jr, Baker R, Bell C, Clode AB, Gilger BC.
Ana Paula Resende z Portugalska se stala vítězkou výzkumného grantu pro projekt „Terapie glaukomu pomocí neuroprotektivních látek“. Vítězství „ESVO travel grant“, který se uděluje za prvoautorství abstraktu prezentovaného na mezinárodní konferenci, získala autorka tohoto příspěvku za abstrakt případové studie prezentovaný na letošní konferenci ECVO v Itálii. 
         Příští rok se bude ESVO setkání konat ve Španělsku v Barceloně, těsně před zahájením kongresu ECVO (European College of Veterinary Ophthalmologists, Evropské školy veterinárních oftalmologů), a už teď se těším na dvojnásobnou dávku informací, zkušeností a zážitků.  
         Na závěr bych chtěla poděkovat firmě Hill´s a A-vet s.r.o. za finanční podporu, která byla použita na realizaci a prezentaci posteru.
 
MVDr. Renata Stavinohová MRCVS
Intern ve společnosti AHT, Newmarket,GB
renata.stavinohova@aht.org.uk
 
Obr - Společné foto nejmladších účastnic kongresu (Renata Stavinohová vlevo, Nisha Joy vpravo) s hlavním přednášejícím Michalem Davidsonem
 
 
 
 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down