09.04.2003 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konkurence hrozí z Polska a Maďarska

Výzkumný ústav zemědělské ekonomiky předpokládá, že českému zemědělství a potravinářství bude po vstupu do Evropské unie konkurovat především Polsko a Maďarsko. Pro tyto dva státy je agrární sektor národohospodářsky mnohem důležitější než pro Česko a dostává se mu tudíž větší pozornosti. Tamní zemědělci produkují řadu výrobků levně.

"Nevidíme ta rizika pro český agrární trh ani tak v současných členských státech EU, jako spíše v nově přistupujících zemích, zejména v Polsku a Maďarsku," řekl ČTK Petr Tuček z VÚZE. České zemědělské produkci tak mohou konkurovat například polské brambory, polská či maďarská prasata a drůbež nebo maďarské ovoce a zelenina. Tuzemským výrobcům však podle něj může působit nepříjemnosti i řada zemědělských produktů ze současných členských zemí Evropské unie vzhledem k nízké ceně a dobré kvalitě.
Česká republika vykazuje dlouhodobě zápornou bilanci zemědělského obchodu. Loni obchodovala se zemědělskými a potravinářskými produkty se schodkem téměř 24 miliard korun. Tuček soudí, že bilance českého agrárního zahraničního obchodu se po vstupu do EU zhorší mimo jiné proto, že ČR není agrárně silnou zemí. Odbouráním cel na české straně se také zlevní řada dovážených produktů a poptávka po nich pravděpodobně vzroste.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down