06.10.2008 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontaminované potraviny z Číny

Melamin byl potvrzen ve Finsku, Rakousku, Německu a na Slovensku.

Finští potravinoví kontroloři odhalili přítomnost melaminu v bonbonech s názvem Bílý králík. Kromě bonbonů zakázali inspektoři prodej kontaminovaných sušenek Koala. Podle finských úřadů prý stažené produkty nepředstavovaly zdravotní nebezpečí. Nález stejných cukrovinek byl oznámen také v Německu.
Kontaminovaný mléčný výrobek čínského původu byl poprvé zjištěn i v sousedním Rakousku. Místní odborníci ale uklidňují veřejnost tím, že jde o ojedinělý případ, který nepředstavuje žádné širší ohrožení obyvatelstva. Nápoj byl objeven v jedné čínské restauraci ve Štýrsku, podle všeho však byl určen jen pro osobní spotřebu majitele a nebyl nabízen hostům.

Čínský mléčný nápoj, který obsahoval nebezpečný melamin, byl na Slovensko dovezen ilegálně. Slovenská Státní veterinární a potravinová správa nařídila ihned zničit 27 plechovek s nápojem Milk drink. Ve vzorku bylo potvrzeno 14,4 miligramu melaminu na kilogram, maximální povolené množství je 2,5 miligramu na kilogram. SZPI o případu informovala Evropskou komisi a ostatní členské státy EU. Výrobek se na slovenský trh dostal v rozporu s platnou legislativou a bez příslušných povolení.
Slovenští inspektoři začali kontrolovat asijské potraviny od konce září, kdy v Číně propukl skandál okolo mléka s obsahem nebezpečného melaminu. Soustřeďují se především na mléko a mléčné výrobky, ale i na potraviny s obsahem pšeničného a kukuřičného glutenu, rýžové mouky a rýžového proteinového koncentrátu. Na hranicích se též zpřísnily kontroly výrobků ze zemí třetího světa.

Skandál s přidáváním škodlivého melaminu do mléka propukl v Číně před několika týdny. Melamin mléku při testech dodává falešné zdání vysokého obsahu proteinu a může zakrýt skutečnost, že mléko bylo ředěno vodou. Látka je však zdravotně závadná a ohrožuje především ledviny. Využití kontaminovaného mléka pro výrobu kojenecké výživy mělo v Číně za následek už nejméně čtyři mrtvé a přes 50.000 nemocných dětí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down