Kontrola chovů v Moravskoslezském kraji

Inspektoři Krajské veterinární správy (KVS) pro Moravskoslezský kraj provedli v loňském roce 445 kontrol zájmových a 226 kontrol hospodářských zvířat.

Inspektoři Krajské veterinární správy (KVS) pro Moravskoslezský kraj provedli v loňském roce 445 kontrol zájmových a 226 kontrol hospodářských zvířat. V 26 případech bylo zjištěno porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, veterinární lékaři podali podněty k přestupkovému řízení. Celkem 254 kontrol bylo provedeno na základě podnětů od lidí či organizací. V provozovnách, kde se zpracovávají živočišné produkty nebo s nimi lidé manipulují, uskutečnili inspektoři 3500 kontrol veterinární hygieny. Mimořádné kontrolní akce byly zaměřeny na problematické komodity, případně zjišťování nepovolených látek v potravinách. V loňském roce uložila KVS kontrolovaným subjektům pokuty až do výše 1 547 900 korun. Tato částka je srovnatelná s předchozím rokem, kdy celkové sankce dosáhly 1 597 500 korun. Nejvíce byl sledován import masa z Brazílie a nepovolené používání biocidu fipronilu v chovech drůbeže. U brazilského masa bylo odebráno 22 vzorků na zdravotní nezávadnost a jedna zásilka byla vrácena zpět dodavateli. Fipronil nebyl prokázán u žádného ze vzorků importovaného drůbežího masa ani ve vzorcích z našich chovů. Nedostatky nebyli zjištěny při kontrole vzorků odebraných krajským včelařům při sledování kvality či falšování medu.

V loňském roce byla v Moravskoslezském kraji po několika letech zjištěna aviární influenza. Ve čtyřech ohniscích nákazy bylo utraceno 94 kusů ptáků. Jednalo se o nekomerční chovy drůbeže blízko vodních toků, které byly přístupné tažným divokým ptákům jako možným přenašečům infekce. Ve Zlínském kraji, v oblasti s intenzivním odlovem divokých prasat, byl loni v červnu u divočáků prokázán výskyt afrického moru prasat. V letošním roce bylo doposud potvrzeno 200 pozitivních případů prasat divokých nakažených morem. Byla zavedena mimořádná veterinární opatření, aby se nákaza dále nešířila.

Loni řešili veterinární lékaři v kraji také choleru drůbeže, trichofytózu skotu a mor včelího plodu. U moru včelího plodu bylo zaznamenáno výrazně méně případů než v předchozích letech, loni 22 případů, předloni 35 a před dvěma lety 71 případů. Pokles nákazy byl způsoben plošným vyšetřením včelstev v Moravskoslezském kraji v roce 2015 a likvidací nakažených včelstev a stanovišť s výskytem moru včelího plodu.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *