27.06.2002 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola potravin opět lepší

Nový projekt „Podpora politiky potravinové bezpečnosti" se zaměří na tvorbu tuzemského informačního systému k rychlému předávání dat o závadných potravinách. Česká zemědělská a potravinářská inspekce (ČZPI) získala na posílení systému kontroly bezpečnosti potravin 2,6 miliónu eur ze zdrojů Evropské unie. Informovala o tom tisková mluvčí ČZPI Daniela Kolejková.

Projekt bude pravděpodobně zahájen začátkem příštího roku s plánovaným ukončením v červnu 2004. „Inspekční úřady budou moci okamžitě reagovat a odstranit případné nebezpečné potraviny rychle z oběhu," zdůraznila mluvčí. Systém bude zahrnovat ostatní inspekční orgány, tedy Státní veterinární správu ČR, Státní rostlinolékařskou správu, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Celní správu i orgány hygienické služby. Prostřednictvím ČZPI se data o závadných potravinách budou předávat i do evropského Rapid Allert Systému, který spojuje inspekční orgány zemí EU.
Inspektoři se v rámci schválených financí dočkají i takzvané twiningové podpory, tedy předávání odborných a administrativních zkušeností a znalostí za pomoci evropských expertů. Finanční memorandum, jímž se Evropská komise zavázala projekt financovat, bylo mezi Českou republikou a členskými zeměmi EU podepsáno v pondělí 24. června, uzavřela Kolejková.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down