15.04.2011 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrola potravin z Japonska

Zdá se, že japonské potíže s nehodou jaderné elektrárny ve Fukušimě hned tak neskončí, proto Evropská Komise uložila zvláštním nařízením členským zemím, zatím do konce června, věnovat zvýšenou pozornost dovozům z Japonska.
Na základě tohoto prováděcího nařízení požaduje EU, aby produkty z postižených oblastí byly vybaveny výsledky vyšetření na radioaktivitu (přítomnost radionuklidů), což kontrolní orgány na vstupních místech do EU (pohraničních veterinárních stanicích) prověří. Tyto kontrolní orgány jsou též oprávněny a i Komisí vyzvány k odebírání vzorků a uvolnit zásilky až poté, když splní potřebné legislativou dané požadavky. Komise má být jednou týdně informována o všech dovozech. V případě pozitivního zjištění pak má zafungovat systém rychlého varování RASFF.
Pokud jde o veterinární zboží, myslí se jím suroviny a potraviny živočišného původu a krmiva pro hospodářská či zájmová zvířata s obsahem živočišné bílkoviny.
Pro ČR toto všechno znamená zvýšenou pozornost na našem jediném vstupním místě, tj. na pohraniční veterinární stanici v Praze Ruzyni. O všech aspektech nařízení Komise již byla informována Městská veterinární správa v Praze, která za pohraniční veterinární správu v Praze Ruzyni zodpovídá.
V letošním roce zatím žádná veterinární zásilka z Japonska nebyla odbavena. Pokud jsou takovéto zásilky uvolněny na intrakomuinitární trh pohraničními veterinárními stanicemi na vnějších hranicích EU, znamená to, že splňují podmínky požadované EU.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down