27.02.2018 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroly velkochovů na Plzeňsku

Veterinární lékaři v Plzeňském kraji loni provedli stovky kontrol velkochovů. Nejvážnějším případem nákazy byla ptačí chřipka v malochovu drůbeže v obci Bohy na severu Plzeňska.

Malochov několika slepic a hus musel být utracen, drůbež a vejce byly bezpečně zlikvidovány v kafilérii, následovala opakovaná dezinfekce celého hospodářství. Veterinární lékaři v Plzeňském kraji provedli loni 362 plánovaných a neplánovaných kontrol zdraví zvířat, meziročně o 11 procent více. Porušení veterinárních předpisů bylo prokázáno u 32 případů, sankce dosahovaly tisíce až desetitisíce korun.
Kontrola nákazové situace a zdravotního stavu hospodářských zvířat zahrnovala téměř 732 000 preventivních vyšetření zvířat na jednotlivé nákazy a drtivá většina byla negativní.
Loni byla zjištěna u uhynulého zajíce na Klatovsku tularemie, u ovcí na Domažlicku atypická klusavka.
Nákaza africkým morem prasat, diagnostikovaná v polovině loňského roku u divočáků na Zlínsku, se díky rozsáhlým mimořádným opatřením nešíří. Krajská veterinární správa intenzivně vyšetřuje všechny uhynulé divočáky. Za oznámení nálezu vyplácí nálezné 2000 Kč. V Plzeňském kraji byla loni všechna laboratorní vyšetření divočáků negativní.
Úřední veterinární lékaři provedli zhruba 400 kontrol welfare, tj. meziročně o pět procent více. Více než 70 procent oznámení podala veřejnost, policie a jiné úřady, především při podezření na týrání psů, koček a jiných zvířat.
Všechna porážená jatečná zvířata podléhají před uvolněním pro spotřebu prohlídce veterinární správy. V Plzeňském kraji bylo v loňském roce poraženo a prohlédnuto téměř 150 000 kusů prasat a skotu, a zhruba 25 milionů kusů drůbeže a zhruba 700 000 králíků. Nejzávažnějším zjištěním bylo odhalení neregistrovaného chovu s téměř 400 kusy prasat, na který byla navázána nelegální porážka a bourárna masa. Činnost porážky včetně bourání masa byla úředně ukončena.
Při meziročních kontrolách veterinární správy vzrostl výběr pokut v kraji téměř na  trojnásobek, na více než jeden milion korun. Výrazný rozdíl ve vybraných pokutách je dán především zákonnou změnou. Veterinární správa loni začala sama vybírat pokuty za porušení zákona o potravinách, dříve je vybírali celníci. Dalším důvodem růstu jsou vyšší pokuty. Průměr za rok 2016 činil 3651 Kč, loni vzrostl na 6680 Kč.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down