04.10.2006 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontroly welfare jsou prioritou SVS ČR

Každoročně proběhnou tisíce kontrol zvířat v chovech, při přepravě a obchodování.

Pozornost pohodě zvířat přináší efekt - v posledních dvou letech jsme se již nesetkali s takovými křiklavými případy, jako tomu bylo při zjištění nedostatečné péče v extenzivním chovu anebo u chovatele cizího původu, který se snažil hospodařit v ČR.
Od 1. 1. 2006 do 30. 9. 2006 provedli veterinární inspektoři přes 10 tisíc kontrol u více než 22 milionů zvířat. Nejvíce zvířat kontrolovali v chovech, přes 16 milionů, při přepravě téměř 4 miliony a při obchodování přes milion zvířat. Ve 491 případech byla zjištěna nevyhovující péče, což znamenalo přijetí celkem 187 nápravných opatření spojených se sankcí. To znamenalo 29 správních řízení, 34 pokut a 124 podání podnětu k dalšímu šetření.
Na VFU v Brně proběhla 19. 9. 2006 konference o welfare, které se účastnili zástupci všech krajských veterinárních správ, kde se kromě kontrol hovořilo o a lepší organizaci práce i o kontrolách v útulcích – od ledna 2007 zde bude muset být jedna osoba odborně způsobilá zajišťovat péči o zvířata (jak vyplývá z veterinárního zákona).
V EU se v poslední době hovoří o dokonalejších kontrolách přepravy zvířat s využitím satelitní lokalizace dopravních prostředků. Evropský systém GALILEO dosud není technicky připraven tak jak se předpokládalo, ale je možné využít již existující americké satelity GPS. Přesvědčili se o tom na jednání v Bruselu zástupci Ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy uplynulý týden. Zatím je jasné tolik, že platí Nařízení Rady č. 1/2005, které nabude na účinnosti od ledna 2007, ze kterého budou přepravcům vyplývat některé nové povinnosti. Při kontrole v jakékoli členské zemi EU je zásadní pro fyzickou kontrolu přepravy zvířat úřední schválení vozidla a použité technické řešení SVS.
Proto SVS při této příležitosti považuje za vhodné na změny od ledna 2007 upozornit. Nařízení Rady č. 1/2005, které se týká ochrany zvířat během přepravy a souvisejících činnostech bude znamenat zejména pro přepravce skotu, koní, ovcí, koz a prasat např. nové schvalovací řízení pro schválení vozidel a výměnu současných dokumentů – je stanoven jednotný vzor evropského osvědčení pro vozidla, řidiče a průvodce zásilek atd. Důležité je především to, že jako přepravci mohou působit pouze držitelé povolení přepravce nebo povolení přepravce pro dlouhotrvající cesty, tj. přepravu trvající více než osm hodin. Zvířata se smějí přepravovat pouze dopravními prostředky, které byly zkontrolovány a schváleny příslušným orgánem veterinární správy. Přepravci a provozovatelé shromažďovacích středisek mohou svěřit zacházení se zvířaty pouze personálu, který absolvoval školení o péči o zvířata. Tyto podmínky se ale nevztahují na osoby, které převážejí zvířata do vzdálenosti nejvýše 65 km, počítáno od místa odeslání do místa určení. Text nařízení v českém jazyce je již delší dobu k dispozici na www.mze.cz v sekci Ochrana zvířat/aktuality. Školení k tomuto nařízení proběhnou do konce roku 2006 a budou taktéž avizována mimo jiné i na webových stránkách Ministerstva zemědělství.
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down