30.09.2020 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koronaviry u zvířat? Běžná věc…

Setkat se u zvířat s nějakou chorobou ze skupiny koronavirů není nic neobvyklého, byť to nebývá nic příjemného, jak potvrzují veterinární lékaři. U psů to bývá tzv. psincový kašel, střevní koronaviry zase způsobují úporné průjmy u hospodářských zvířat, například u skotu a koní, ale i u domácích mazlíčků. U koček se zase vyskytuje obávaná infekční peritonitida, tzv. FIPka, která bývá smrtelná.

Dobrá zpráva je, že proti některým koronavirovým onemocněním existují vakcíny, například proti oné FIP u koček, kterou lze doporučit v rámci tzv. kombinované vakcíny. Vhodné je i očkování psů proti psincovému kašli, parvoviróze (a psince, která ohrožuje psy, zejména štěňata, ale i šelmy lasicovité a cibetkovité, ale způsobuje ji paramyxovirus).

 

Zkrátka viry „obyčejné“ i méně obyčejné jsou tu s námi i s našimi zvířaty odedávna, a budou
i nadále. Některým se brání lépe, prevencí, tj. vakcinací, u mnohých existuje účinná léčba,
u některých, zejména pozdě diagnostikovaných případů, je to horší.

 

Podle Komory veterinárních lékařů je třeba zvířata hospodářská i domácí bedlivě sledovat a změny jejich chování, ale i odlišnosti v barvě a pachu moči a konzistenci a také pachu exkrementů probrat se svým veterinárním lékařem. Mnoho napoví i to, jak se zvíře pohybuje, jak si lehá, jak pije a žere, jak pečuje o svůj zevnějšek, zda má prostě chuť do života a hry.*

 

Josef Duben

PR KVL

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down