03.08.2017 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kožešinové farmy

Kožešinové farmy v tuzemsku mají ukončit provoz v lednu roku 2019. Zákaz kožešinových farem přináší novela na ochranu zvířat proti týrání, kterou podepsal prezident.

Novela zakazuje chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin a vztahuje se na chov lišek a norků, nikoli králíků a nutrií, kteří se využívají i na maso.

Zákaz se týká devíti českých farem. Česká republika se zařadila mezi vzrůstající počet zemí, které kožešinové farmy zakázaly. Chovatelé budou mít za zrušení chovu nárok na kompenzace od státu. Dostat by je měli zpravidla v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou Ministerstvo zemědělství. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let.

Zatímco ochránci zvířat novelu vítají, vlastníci privátních farem poukazují na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí, například v Polsku a Norsku jsou kvůli kožešinám chovány miliony zvířat ročně. Zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy.*

Zdroj: www.svscr.cz a www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down