28.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kožní manifestace infekčních onemocnění koček

Infekční onemocnění často představují diagnostickou výzvu. Tento článek shrnuje významné virové, bakteriální a protozoální choroby a jejich kožní manifestaci. Mnoho z uvedených chorob může mít kožní projevy podobné neinfekčním procesům.

Cílem této práce je poskytnout návod praktickým lékařům pro rozpoznání dermatóz z infekčních příčin, poskytnout seznam diferenciálních diagnóz a návod k diagnostice. Viry a s nimi spojená kožní onemocnění s kožní manifestací zahrnují FIV – virus imunodeficience koček, FeLV – virus leukemie koček, kočičí papilomavirus, kalicivirus koček, herpesvirus koček a cowpox virus. Mezi bakteriální infekce, která postihují kůži patří mykobakterie, Nocardia a Actinomyces. K houbám, které mohou infikovat kůži koček řadíme Cryptococcus a Aspergilus, Blastomyces a Histoplasma, včetně Sporothrix. Také protozoa, Toxoplasma gondii a Leishmania sp., mohou vyvolávat kožní změny.*

BACKEL, K., CAIN, C. Skin as a marker of general feline health: Cutanoues manifestations of infectious disease. J Feline Med Surg 2017;19:1149-1165.

Z anglického originálu přeložila MVDr. Simona Kovaříková, Ph.D.
Podrobnější informace najdete v dubnovém čísle časopisu Veterinářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down