10.05.2006 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Královéhradecký kraj vyhlásil stav nebezpečí

pro katastrální území obce Libčany na Hradecku.

Policie v pátek večer v obci odhalila skladiště soukromé firmy SNOG HK s více než 1000 druhy nebezpečných chemických látek. Stav je vyhlášen na deset dní od 9.5. 2006. V souvislosti s případem v Libčanech také odpoledne obsadila policie pobočku další libčanské firmy PASP CZ v Boru u Skutče na Svitavsku.
Vyhlášení stavu nebezpečí umožní soukromé společnosti Dekonta, aby pokračovala v monitoringu nalezených chemikálií a zahájila jejich třídění a likvidaci. Tento stav zvyšuje také pravomoci hejtmana i starostů ohrožených obcí, kteří mohou tak například lépe koordinovat záchranné práce i následné odstraňování škod; v případu Libčan umožní vyhlášení stavu například přístup na soukromý pozemek, kde je uskladněna většina chemikálií (kyanid draselný a sodný, bílý fosfor, 14 tun léčiv aj.). Kyanidy působí jako vysoce jedovaté dýchací jedy a hrozí riziko vyluhování do spodních vod. Při požití, ve styku s pokožkou i při vdechnutí potlačují dýchací enzymy, které vážou kyslík, a ohrožují tak mozek a oběhový systém. V kyselém prostředí uvolňují vysoce toxický kyanovodík.
Vzorky chemikálií ze skladu zkoumali odborníci z laboratoře Ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné u Příbrami.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down