14.02.2014 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kriticky ohrožený orel mořský byl otráven karbofuranem

Na jihu Čech v Hošticích u Volyně byl nalezen na konci ledna otrávený orel mořský. Otrava prudkým nervovým jedem karbofuranem byla potvrzena ve Státním veterinárním ústavu. Česká inspekce životního prostředí podá v nejbližší době trestní oznámení na neznámého pachatele.

 

Orel měl křečovitě sevřené prsty a v nich zbytky hlíny, což je typickým příznakem otravy. Karbofuran je vysoce toxická látka, která se používala v zemědělství jako insekticid. V Evropské unii se od roku 2008 nesmí používat, prodávat ani skladovat. Mezi lidmi jsou však stále velké zásoby, přestože i za jeho pouhé uchovávání hrozí postih. Traviči pokládají otrávené návnady - kusy masa, mrtvá zvířata či vejce do přírody, aby se zbavili takzvané škodné. Karbofuran však zabíjí bez výběru druhy běžné i ohrožené, divoká zvířata i domácí zvířata na procházce, je nebezpečný pro člověka.

Od začátku letošního roku je to již třetí případ otravy orla mořského a několika psů. Policii se však doposud nepodařilo vyšetřit závažné případy otravy několika desítek vzácných dravců na Litoměřicku.*

 

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down