Krize v zemědělství pokračuje

Zemědělský svaz odhaduje ztrátu okolo tří miliard

Ztráta v zemědělství za loňský rok dosáhne podle Zemědělského svazu ČR zhruba tři miliardy korun, podle pravidel Eurostatu se výsledek oboru bude pohybovat kolem nuly. Oba odhady předpokládají nejhorší výsledek odvětví od vstupu země do Evropské unie.
Pokles tržeb v zemědělství dosáhl dvaceti miliard korun. Asi polovinou se na propadu podílel pokles cen za obilí a zhruba o šest miliard korun se snížily tržby za mléko. Výsledkem vývoje za poslední rok je další snížení stavů dojnic o sedm procent a stavů prasnic o další čtvrtinu. Zemědělci navíc reagují na krizi snižováním počtu zaměstnanců a poklesem mezd. Počet zaměstnanců v zemědělství se v loňském roce snížil o osm tisíc, což představuje sedm procent. Pokračuje zvyšování rozdílu mezi průměrnou mzdou a mzdou v zemědělství, která je o více než pět tisíc korun nižší.
Ačkoli se může podle výše plateb ze státního i evropského rozpočtu zdát, že českému zemědělství se po našem vstupu do Evropské unie daří lépe, skutečná čísla hovoří o něčem úplně jiném. Ve srovnání s rokem 2003 se snížily stavy skotu o 110 tisíc, z toho dojnic o 66 tisíc. Prasat se chová o 1,4 milionu méně, z toho prasnic o 141 tisíc méně. V produkci vepřového masa jsme od vstupu do Evropské unie přestali být soběstační a tato situace může nastat i u mléka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *