07.11.2011 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmení volně žijícího ptactva

Německý odborník Peter Berthold ve své knize „Krmit ptáky – ale správně“ například doporučuje ptactvo přikrmovat nejen po celou zimu, ale poznamenává, že je dobré začít již v září, nejpozději v říjnu. Kdo v těchto dnech instaloval krmítko, jistě jeho doporučení potvrdí.
Obdobím, kdy drobní opeřenci strádají nedostatkem potravy, nejsou jen zimní měsíce, ale už i ty podzimní a posléze i jarní. Jsou-li ptáci správně přikrmováni, jsou připraveni v dobré kondici na jaro na snášku a vyvedení mladých. Je to dobré mít na zřeteli, obzvlášť v dnešní době, kdy podle ornitologů volně žijícího ptactva ubývá nejen v zahradách, ale i v polích a dokonce i v lesích.
Je dobré zvolit správné místo pro krmítko, aby k němu neměly přístup například kočky, to znamená zavěsit je na strom a vždy aspoň na více než metr od větve či kmene a stejně tak daleko od země. A čím krmit? Ve specializovaných obchodech lze pořídit směsi, lojové koule se semeny anebo jen „obyčejnou“ slunečnici. Je dobré krmítko i umístit tak, aby na ně byl výhled a pozorovatel mohl sledovat „v přímém přenosu“ chování ptactva i pestrost přilétajících druhů. V zahradách budou asi nejčastější různé druhy sýkor, zvonci, brhlík, ale i strakapoud.
Ideální krmítko nemusí být ze dřeva, podstatné je, aby do něj nepršelo a krmení moc nevypadávalo. I když ani to moc nevadí, vypadané vyzobají třeba zvonci, ale měl by být okolo volný prostor, aby případného predátora včas hodující zahlédli. Lze použít i sice málo hezkou ale funkční vyříznutou petlahev.
Je možné, že včasným a dlouhým přikrmováním lze do jisté míry omezit ornitology registrovaný úbytek volně žijícího ptactva. Volně žijící ptactvo do přírody patří, a má svou nikoli jen estetickou funkci!
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down