17.05.2004 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmiva v EU již obsahují geneticky upravené organismy

Téměř všechna krmiva pro hospodářská zvířata v Evropě již obsahují geneticky modifikované organismy (GMO). Producenti krmiv v Evropě nemají příliš na výběr, protože dodávky sójového šrotu bez GMO rychle docházejí, řekli výrobci agentuře Reuters. Tyto produkty jsou proto označeny nálepkou "obsahuje GMO". Pravidla EU o označování a sledování potravin a krmiv s příměsí těchto organismů vstoupila v platnost v půli dubna.

EU většinu sójového šrotu dováží z amerického kontinentu, kde má geneticky modifikovaná sója velký úspěch. Až dosud byla pro Evropu zdrojem sóji bez GMO Brazílie, i zde však biotechnologické plodiny získávají převahu.
Evropští spotřebitelé chovají ke geneticky upraveným plodinám značnou nedůvěru a EU jen pomalu ruší faktické embargo na povolování biotechnologicky vyvinutých plodin. Obavy z dopadů na lidské zdraví zde přetrvávají i přesto, že je vyvrátilo již přes 80 výzkumných studií, které EU financovala.
Podle řady vědců i činitelů EU mohou být plodiny s GMO dokonce zdravější a šetrnější vůči životnímu prostředí než tradičně produkované plodiny. Některé jejich druhy totiž nevyžadují tolik ochrany chemií.
Veškeré zboží, v němž lze vysledovat více než 0,9 procenta GMO, musí nést nálepku "výrobek obsahuje GMO". Označení naproti tomu nemusejí mít produkty jako maso, mléko a vejce, jež pocházejí ze zvířat krmených produkty s GMO. Ukazuje se tak, že většinu živočišné produkce EU vyrábí s pomocí GMO, aniž se o tom spotřebitelé přímo dozvídají.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down