26.07.2007 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmná syrovátka byla použita k výrobě zmrzliny

Veterinární správa stanoví, aby odběratel i dodavatel přijali taková opatření, aby se podobná situace nemohla opakovat.

Orgány státního veterinárního dozoru zjistily v rámci rutinních pravidelných kontrol u výrobce mražených smetanových krémů v jeho přípravně směsí (Euroice s. r. o. v Královéhradeckém kraji) sušenou syrovátku označenou na etiketě jako „KRMNÁ SUROVINA SUŠENÁ SYROVÁTKA“. Ta se používá pro výrobu krmných směsí, popřípadě k přímému krmení zvířat.
Tato krmná syrovátka byla prokazatelně použita na výrobu 4 800 kg směsi, kterou veterinární inspektoři zakázali dále zpracovávat a výrobce ji neškodně odstranil. Zbytek nezpracované krmné syrovátky (180 kg) byl pozastaven a výrobce ji vrátil dodavateli.
V popisovaném případě prozatím nebyl prokázán úmysl, nicméně se prokázalo zjevné pochybení dodavatele (firma Eligo, závod Brno), který spolu s potravinářskou syrovátkou omylem dodal i syrovátku krmnou. Podle výsledku šetření selhal mechanismus kontroly jak u odběratele – zpracovatele, který surovinu nejen přijal, ale i zpracoval, tak u dodavatele. Proto bylo u obou zahájeno správní řízení. Veterinární správa stanoví, aby odběratel i dodavatel přijali taková opatření, aby se podobná situace nemohla opakovat.
V současné době probíhá správní řízení o případném uložení sankcí. Zkrátka k záměně docházet nesmí.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down