14.02.2020 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Krmte ptáčky, ale rozumně!

Hlavní motivací pro krmení zpěvných ptáků jistě není jen to, aby zjara pěkně zpívali, i když ani to není špatný důvod. Letošní zima s malou sněhovou nadílkou (zatím) může vzbuzovat dojem, že si ptáci mohou najít dostatek potravy sami, a něco na tom je. Ale když mrzne, je dobré přikrmovat. A když tedy krmit, tak správně, aby to ptákům neublížilo.

Kdo má zahradu, ví, jak jsou drobní pěvci prospěšní, zejména na počátku vegetačního období, kdy zrovna hnízdí a sbírají všechen možný nežádoucí hmyz, mšice a housenky z keřů, stromů a rostlin.
I zrnožraví ptáci v tomto období krmí mláďata „masem“. A nyní v zimě je právě čas jim pomoci
a nepolevovat s krmením.

 

Osvědčené je krmení olejnatými semeny, jako je slunečnice, buď čistá, anebo ve směsi, třeba
s mákem a jinými semeny, kde však slunečnice převažuje. Dále lze doporučit různé lojové koule, ve kterých jsou zatavena semena. Někoho možná překvapí, že si na nich kromě nejčastějších návštěvníků, tedy sýkor, pochutnávají také vrabci. Krmítka je dobré umísťovat tak, aby nebyla přístupná predátorům a aby do nich nepršelo. Důležité je, aby ozobané lojové koule nezůstávaly ve splasklých plastových síťkách, do kterých by se ptáci mohli zamotat. A když lojem navoněná síťka spadne na zem, může ji pozřít veverka nebo pes, a důsledky mohou být fatální.

 

A co vodní ptáci? Jak krmit kachny a labutě? Zajít při sobotní či nedělní procházce s dětmi k řece,
k potoku či rybníku, a udělat „dobrý skutek“, to láká mnoho rodičů. Ornitologové nedoporučují krmit pečivo, i když to kachny či labutě nadšeně hltají. A hlavně nekrmit tam, kde již po hladině pluje  jídla dost. A vůbec je dobré krmit, jen když mrzne. Jinak si totiž ptáci snadno přivyknou na přikrmování a ztrácejí motivaci si sami něco nacházet. A čím je tedy krmit? Hodí se různé obilí, hrách, kukuřice, zbytky zeleniny, a třeba i vařené brambory. Prodávají se také speciální krmné granule pro vrubozobé ptáky.

 

Je ale třeba krmítka sledovat, shromažďuje se kolem nich větší množství ptáků, a to znamená
i možné riziko přenosu nemocí. Tak se šíří například trichomonóza, které se někdy říká krmítková nemoc, která měla v minulých letech na svědomí podstatný pokles populace zvonků. Pokud se
v okolí krmítka najdou nějací mrtví či chřadnoucí ptáci, je třeba krmení přerušit, zhruba  na dva týdny. Více k této nákaze na:

https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/trichomonoza-krmitkova-nakaza/ Bývá pak lepší ptáky přimět, aby si hledali potravu na větším prostoru, než je vystavovat riziku smrtelné nákazy.

 

Přikrmovat ptáky, to je dávná tradice, ptákům pomáhá přežít zimu, a člověk má šanci je zblízka pozorovat a  na jaře se pak těšit jejich zpěvem.*

 

Josef Duben

PR KVL

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down