Kvůli listerióze byla zahájena celostátní kontrola potravin

Do terénu dnes vyrazily desítky hygieniků i odborníků ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a Státní veterinární správy (SVS).

Úřady dnes kvůli listerióze zahájily na celém území České republiky rozsáhlou kontrolní akci zaměřenou na to, zda potravinářské firmy, distributoři a prodejci dodržují předpisy a neohrožují spotřebitele. Hygienici minulý týden prokázali bakterii, Listerii monocytogenes, v sýru Baladur od společnosti Prom-Prodej a v hermelínovém a pochoutkovém salátu výrobců Lahůdky Palma Praha a Nové lahůdky Sixta. Zmíněné saláty Lahůdek Palma si firma nechává dělat u Nových lahůdek Sixta v Ostravě pro Moravu, aby ušetřila dopravní náklady. Prodává je ale pod vlastní hlavičkou. Hygienici v uplynulých dnech testovali například pět vzorků sýrů Baladur prodávaných ve Zlínském kraji v obchodním řetězci Kaufland; na listeriózu byly pozitivní všechny. Hypermarkety Kaufland již závadné sýry neprodávají. Nyní jsou kontroly kromě obchodů zaměřené také na distributory a výrobce potravin. Inspektoři sledují tři potraviny, u kterých byla bakterie prokázána, kontrolují se i další potraviny. Dohledává se také zpětně, zda nebyly porušeny hygienické předpisy při přepravě a prodeji závadných potravin.
Odebrané vzorky se posílají do pražské laboratoře, výsledky budou známy do několika dnů. Do pátku má být jen na jihu Moravy provedeno kolem 70 kontrol. Zatím ale není určeno, kdy kontroly skončí, takže mohou pokračovat i dále. Inspektoři všech 14 veterinárních správ kontrolují výrobny potravin. Kontroly jsou zaměřené zejména na zpracovny, výrobny měkkých zrajících sýrů a také fermentovaných uzenin či tlačenek.
V listopadu byla na Moravě hlášena tři úmrtí pacientů s prokázaným výskytem bakterií Listerie monocytogenes. Ve stejném měsíci zemřel i novorozenec, u jehož matky byla prokázána listerióza při současném chronickém onemocnění imunitního systému. Vedle toho se onemocnění listeriózou vyskytlo u 17 lidí, což podle ministerstva zdravotnictví neodpovídá běžnému sezonnímu výskytu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *