Kynologové chtějí úlevy pro vycvičená zvířata

Kynologové a veterinární lékaři se shodují, že mnozí chovatelé přeceňují své síly a své svěřence nezvládají. Lékaři loni zaznamenali 11 tisíc případů, kdy pes napadl člověka. Kynologové proto chtějí lidi motivovat, aby psy vedli ke kázni, a zabránit tak dalším útokům na člověka.

Josef Němec, jeden ze členů vedení Českomoravské kynologické unie, říká, že by každý chovatel měl zvážit, na jaké plemeno ještě stačí a jestli ho dokáže vycvičit. Zvíře může majitel dát i do profesionální psí školy a pak s ním pravidelně trénovat povely. Radnice by pak mohly snížit poplatky ze psa lidem, kteří ukážou potvrzení z podobné školy nebo ze cvičiště.
Například starostce městského obvodu Neštěmice v Ústí nad Labem Miloslavě Válkové by snížení poplatků u vycvičených psů nevadilo. Poslanecká sněmovna bude v září projednávat hned dva zákony týkající se chovu psů, které navrhla poslankyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. Ta volá po lepší evidenci psů včetně čipování a po vyšších trestech pro majitele, jejichž pes někoho zraní. Zákon by měl působit i preventivně, aby si lidé při registraci uvědomili, že za psa nesou i trestní odpovědnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *