Autor
Kategorie:
Nezařazené

Laboratoř na vzteklinu v ČR již EU uznala

Konečně došlo k tomu, co zjednoduší zjišťování účinnosti vakcinace proti vzteklině u psů, koček či fretek cestujících do Británie, Švédska či na Maltu.

Naše Národní referenční laboratoř na vzteklinu v Liberci totiž prošla posledním kolem ověřování a byla Evropskou komisí schválena a nyní je její rozhodnutí uveřejněno na jejích webových stránkách. Seznam autorizovaných laboratoří v rámci EU i v dalších zemích je tedy uveden na následující webové adrese: http://europa.eu.int/comm/food/animal/liveanimals/pets/approval_en.htm.

Samozřejmě je naše Národní referenční laboratoř uvedena i na webových stránkách Státní veterinární správy.

Podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, význam toho, že máme EU uznanou laboratoř na vzteklinu ocení především všichni ti, kdo hodlají cestovat se svými psy, popřípadě kočkami anebo fretkami do zemí, kde vyžadují potvrzení o účinnosti vakcinace proti vzteklině – tj. na obsah protilátek. Dosud takovéto vyšetření laboratoř v Liberci zajišťovala, ale nepřímo – vzorky zasílala na vyšetření buď do schválené laboratoře v Německu, popřípadě v jiné zemi. Tím, že vyšetření provedou v Liberci přímo, bude to pro cestovatele o něco levnější.

Národní referenční laboratoř na vzteklinu v Liberci měla dosud v zahraničí dobrý zvuk, její dlouholetý šéf Oldřich Matouch na tom měl velký podíl a obdobně pak i na jejím schválení přísným několikaletým ověřováním orgány Evropské komise.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *