Lepší podmínky pro zemědělství

Čeští vyjednavači na summitu Evropské unie v Kodani, kde se deset kandidátských zemí dohadovalo na finančních podmínkách svého přistoupení k unii, vyjednali pro zemědělce výrazně lepší podmínky, než s jakými Česká republika do jednání vstupovala.

ČR získala mimo jiné možnost navýšit v letech 2004 až 2006 přímé zemědělské podpory ze státního rozpočtu na 55, 60 a 65 procent úrovně EU. Premiér Vladimír Špidla potvrdil, že jednání byla velmi tvrdá. Zástupci naší země především sledovali, kdy podepíší Poláci, protože podle Špidly bylo nepravděpodobné, že by poté získala další kandidátská země něco navíc.“Přímá platba z EU představuje 25 procent, dalších 20 procent je umožněno převedením z rozvoje venkova, to znamená, že jsou to také unijní peníze, a do 55 procent je to možné dorovnat z národních zdrojů,“ řekl premiér Vladimír Špidla.
Špidla se vyjádřil také ke čtvrteční blokádě zemědělců na hraničních přechodech. Uvedl, že demonstrace jsou sice součástí moderního demokratického života, ale tato ho příliš nepotěšila, a nakonec měla pouze symbolický charakter.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *