Lesy ČR chtějí omezit škody po zvěři

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) plánuje omezení škod, které v lesích způsobuje zvěř. Toho chce dosáhnout také zpřísněním podmínek pro nově vypisované pronájmy honiteb.

Lesy ČR vlastní zhruba polovinu lesů v republice a pronajímají 800 honiteb, dalších téměř 200 honiteb provozují ve vlastní režii. Přemnožená zvěř způsobuje státnímu podniku škody zejména na mladých porostech okousáním a ohryzáním. V některých honitbách jsou škody neúměrné.

Opatření ke snižování škod, například plán lovu či přikrmování zvěře, bude muset vyplývat z mysliveckého záměru. Jeho váha v soutěžích na pronájmy honiteb byla nyní zvýšena z deseti na 15 procent. Zbývajících 85 procent váhy v soutěži bude připadat na výši nabídnutého nájmu. Případné nenaplňování mysliveckého záměru může být důvodem k výpovědi z nájmu honitby.

Upravený systém soutěží na pronájem honiteb zahájily Lesy ČR letos v říjnu na desetiletý pronájem 23 honiteb. U 20 honiteb jedná společnost o uzavření smlouvy s vítězným uchazečem. U zbývajících tří honiteb se do soutěže nikdo nepřihlásil a bude vypsána soutěž nová. Uchazeči mají zájem především o honitby, na nichž se pohybuje více zvěře a jsou lépe dostupné.

V celé republice existuje přibližně 5800 honiteb. Podmínkou pro jejich vznik je 500 souvislých hektarů honebních pozemků, lesů nebo polí.*

Zdroj:www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *