25.09.2009 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní produkce medu je podprůměrná

Ceny medu jsou v ČR stále nižší než v okolních zemích

Letošní produkce medu v celé České republice je podprůměrná. Chovatelé letos získali zhruba o 40 procent medu méně než v předchozích letech. Loni téměř nebyl tmavý medovicový med. Nižší snůšku medu způsobilo především počasí. Kvůli velmi rychlému nástupu jara nestihla včelstva patřičně zesílit a využít první vydatnou snůšku z ovocných stromů a řepky. Při kvetení dalších rostlin pak brzdilo sběrací činnost včel deštivé počasí v červnu a červenci. Déšť také neumožnil přemnožení mšic a jiných producentů medovice na stromech, kde včely získávají tmavý medovicový med.
Kvůli nedostatku medu roste i jeho cena. Zatímco loni včelaři kilogram medu prodávali zhruba za stokorunu, letošní cena začíná na 120 korunách, za medovicový med včelaři chtějí i 150 korun. Poptávka po medu se stále zvětšuje v celé Evropě. Ceny medu vzrostly i u výkupců, základní výkupní se pohybuje kolem 60 korun za kilogram, před dvěma lety byla poloviční. Ceny medu jsou v ČR stále nižší než v okolních zemích, kde včelaři prodávají med za osm eur za kilogram.
Menší produkci medu zaznamenávají nejen výkupci medu a drobní včelaři, ale i profesionální chovatelé včel, kterých je v ČR asi 80.K výkupcům se svým medem zamířila jen malá část včelařů, většina prodává med ve sklenicích přímo zákazníkům. Český svaz včelařů se na letošní Zahradě Čech představil se zajímavou expozicí, živými včelami v proskleném úle. Návštěvníci se mohli z několika posterů dozvědět vše o životě včel a prohlédnout si úly i včelařské vybavení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down