17.05.2011 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní zima byla pro včelařství velmi příznivá

Letošní jaro zatím včelám svědčí, přes zimu uhynulo jen minimum včel a včelstva jsou ve velmi dobrém stavu. O tom, jaká bude letošní produkce medu rozhodne počasí v květnu a červnu. Maximální úhyn, deset procent včel, považují včelaři za přirozený.
O vitalitě včel svědčí fakt, že se na některých místech začaly rojit o několik týdnů dříve než tomu obvykle bývá. Mírné komplikace včelařům způsobil pouze návrat mrazů v minulém týdnu, kdy pomrzly některé kvetoucí rostliny.
Loni se tuzemská produkce medu meziročně zvýšila o osm procent na 7455 tun. Podpořil ji nárůst počtu včelstev a příznivější počasí. Čeští včelaři loni na podzim zazimovali přibližně 528.000 včelstev, tj. o 31.000 více než o rok dříve.
Počet včelstev mírně překročil úroveň před varroázou, která byla příčinou značného úhynu domácích chovů včel v r. 2008. Počet včelstev bude i letos přibývat.
V loňském roce, po dvaceti letech, kdy chovatelů včel v ČR ubývalo, nastal ve vývoji jejich počtu zlom. Počet včelařů se meziročně zvýšil zhruba o pět set na 47.887. Lidé se k tomuto tradičnímu odvětví vracejí, aby měli vlastní med nebo aby si zajistili opylení pro rostliny, které pěstují. Někteří začínající včelaři hledají relaxaci, zajímavý koníček nebo zdroj příjmů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down