13.05.2009 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Liberecký kraj byl jediným v zemi, kde meziročně přibylo skotu

V posledních letech vzrůstají v kraji stavy ovcí a koz, a v souvislosti s rozvojem agroturistiky také koní

Podle Českého statistického úřadu před rokem zemědělci v kraji chovali 43.292 kusů, k 1. dubnu letošního roku už to bylo 43.808, což představuje nárůst o 1,2 procenta. V ostatních krajích přitom stavy skotu klesaly. V Libereckém kraji v posledních letech skotu přibývá, především ale kusů chovaných pro maso, krav je méně. Ještě na počátku 90. let se v Libereckém kraji chovalo kolem 94.000 kusů hovězího dobytka, pak ale stavy drasticky klesly zejména v souvislosti s likvidací státních statků. Výrazně ubylo zejména krav chovaných pro mléko a vzhledem k nízkým výkupním cenám mléka budou letos jejich stavy dál klesat. Zatímco stavy skotu meziročně rostly, prasat výrazně ubylo. Letos v dubnu jich zemědělci v kraji chovali 26.340, což znamená meziročně propad o více než čtvrtinu. Větší pokles stavů prasat zaznamenali jen ve Zlínském a Ústeckém kraji. Ještě v roce 2001 byly ale stavy prasat v kraji více než dvojnásobné. Důvodem redukce chovů jsou podle zemědělců hlavně nízké výkupní ceny a rostoucí náklady na energie i krmiva. S výjimkou Moravskoslezského kraje klesaly loni stavy prasat v celé zemi.
Počty prasat a skotu v Libereckém kraji patří v rámci ČR k nejnižším. Kraj je ale co do rozlohy po Praze nejmenší, navíc nepatří k zemědělským oblastem. Zemědělská půda tvoří pouhou třetinu ze 316.000 hektarů ploch, půda je navíc v horší kvalitě. Ze 102.800 hektarů zemědělských ploch zemědělci osévají asi 42 procent, zbytek pokrývají většinou trvalé travní porosty.
V posledních letech stoupají v kraji stavy menších zvířat - ovcí a koz, a v souvislosti s rozvojem agroturistiky také koní. Například stavy ovcí se za posledních osm let zvýšily téměř na trojnásobek, loni jich ale mírně ubylo. Přesto se v dubnu na loukách v kraji 12.270 ovcí. Loni jich ale bylo ještě o 320 víc. Mírně přibylo koz, kterých bylo 2081, dál stoupaly i počty koní, jichž se v kraji chová 1841.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down