21.03.2008 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lidé zbytečně sbírají některá ptáčata a nosí je do záchranných stanic

Většina mláďat by přitom v přírodě sama přežila.

Do jinonického útulku lidé nejčastěji zbytečně nosí mladé poštolky, kavky, kosy a kalouse. Pokud najdou poštolku nebo kavku, stačí, když ji položí na střechu, balkon, parapet nebo jinou rovnou plochu ve výšce alespoň pět metrů nad zemí. Rodiče mláděti potravu donesou. Mláďata kosů, drozdů, kalousů a sov by měli lidé nechat úplně na pokoji. Ptáčata hnízdo opouští v době, když ještě nemohou létat. Rodiče je ale i nadále chrání a mláďata se jim pískáním ozývají. Velmi rozšířenou pověrou je, že se nesmí na ptáče sahat. Ptáci nemají čich, nevadí jim to. I vypadlé mládě mohou lidé vrátit zpátky do hnízda.
Stanice v Jinonicích ročně přijme asi stovku poštolek, stejný počet kosů, zhruba 30 kavek, sojek a strak a desítku kalousů. Většinu z nich zbytečně, 80 procent se podaří vrátit zpátky do přírody.
Všechny volně žijící druhy ptáků jsou chráněné zákonem a lidé si je nesmí brát domů, mohou je mít jen po dobu, než je donesou do záchranných stanic. Rady, jak nakládat s opuštěnými zvířaty, jsou uveřejněny na webových stránkách ministerstva zemědělství www.ukoz.mze.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down