25.08.2003 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lidské kmenové buňky z vajíčka z králíka

Už v březnu roku 2002 se bioložka Chuej Čen-šeng z lékařské fakulty v Šanghaji přiznala v rozhovoru pro americký deník The Wall Street Journal k tomu, že spojila lidské buňky s vajíčkem králíka. Nejnovější internetové vydání časopisu Cell Research vycházejícího s podporou Čínské akademie věd tuto informaci nyní potvrdilo.

Americký biolog Doug Melton z Harvard University prohlásil, že je rád, že doktorka Čen-šeng své výsledky publikovala, protože povzbudí ostatní vědce k další práci na terapeutickém klonování. Vědců odhodlaných uskutečnit tento ambiciózní plán je stále dost. Primát v tomto oboru si už koncem roku 2001 osobovala americká biotechnologická společnost Advanced Cell Technology (ACT). Ale její nároky jsou pochybné.
Zárodky vytvořené spojením lidských vajíček a buněk odebraných z těla dospělých lidí prakticky okamžitě uhynuly. Natož aby se z nich daly připravit embryonální kmenové buňky.
Doktorka Čen-šeng nahradila lidská vajíčka králičími a každé šesté embryo se vyvinulo do stadia vhodného pro tvorbu kmenových buněk. Tým doktorky Čen-šeng vytvořil několik desítek linií univerzálních buněk schopných jakékoli specializace. Čen-šeng je ve své laboratoři donutila k proměně v buňky svalů, cév a nervového systému.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down