29.06.2007 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Likvidace chovů v Noříně a v Tisové na Orlickoústecku postižených ptačí chřipkou přijdou majitele farem na miliony korun

Některé náklady zpětně zaplatí stát.

Zemědělsko-obchodní družstvo, kterému farmy patří, dostane náhradu za vzniklé škody zhruba za půl roku. Družstvo přišlo utracením 6000 chovu krůt v Tisové o 2,5 až tři miliony korun, dalších 1,25 milionu korun musí uhradit na fakturách. V Noříně armáda a hasiči utratili přibližně 28.000 brojlerů. Celá likvidace v Noříně bude jen o málo levnější než v Tisové, asi o několik set tisíc korun. Zatím je ale těžké odhadovat, nakolik celá likvidace chovu přišla.
Utracení jednoho kusu drůbeže se všemi náklady stojí zhruba 100 korun. Co všechno chovatel zaplatí, není zatím upřesněno. Například výjezd armády se chovateli zřejmě účtovat nebude. Chovatel v rámci mimořádných veterinárních opatření může požadovat všechny uznatelné náklady spojené s likvidací. Jedná se o náklady za utracení, náhradu za utracená zvířata, náklady za čištění a dezinfekci a ztráty z výpadku produkce.
Od utracení chovu má chovatel šest týdnu na to, aby podal žádost. Pak nějaký čas trvá, než se spis doplní, upřesní a nakonec uzavře. Poté má stát 90 dní, aby chovateli ztráty uhradil. Chovatelé uvádějí, že ztratili odběratele, ale to je nevyčíslitelné a nelze jim to hradit. Chovatel nakonec s největší pravděpodobností dostane to, co zaplatil. Společnost chce za utracenou drůbež malochovatelů v Tisové a Noříně nakoupit novou.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down