24.01.2008 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňská sucha a mírná zima jsou příčinou silné populace myší domácích a hrabošů polních

Používané deratizační prostředky, které se používají k trávení hlodavců, musí být schváleny.

Pokud zemědělci uvažují o kladení jedovatých nástrah v polích, měli by informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu (na základě § 51 zákona o rostlinolékařské péči z roku 2004, a to dva dny před aplikací). Farmáři musí dbát na to, aby se k návnadám nedostávala ostatní volně žijící zvěř, zejména zajíci a králíci. Při kladení jedovatých nástrah v hospodářstvích a ve zpracovatelských podnicích se doporučuje tuto činnost svěřit autorizovaným firmám.
Podle zákona na ochranu zvířat proti týrání je zakázána výroba, dovoz i prodej čelisťových a lepicích pastí (§ 5, odst. 8). Obdobně, i když nikoli jednotně, tomu je i v členských zemích EU. Od roku 2004, kdy je zákaz čelisťových a lepicích pastí v zákonu na ochranu zvířat proti týrání řešily orgány státního veterinárního dozoru několik případů konkrétního použití čelisťových pastí, kdy došlo týrání koček či psů. Je třeba poznamenat, že mechanické pastičky pro hubení myší a potkanů se nepovažují za čelisťové a jsou požadovány jako prostředek na mechanickou deratizaci v provozech, kde existují toxikologická rizika pro ostatní živočichy i pro člověka. Používané deratizační prostředky včetně prostředků, které se používají k trávení hlodavců, musí být schváleny, např. zda cílovým zvířatům nepůsobí bolest a utrpení. Proto nelze použít neschválené deratizační prostředky, zejména některé jedy, které by byly sice velice účinné, ale současně vyvolávají křečové stavy a nadměrnou bolest před smrtí hlodavce.
V roce 2006 zakázala Státní veterinární správě a Ústřední komise pro ochranu zvířat prodej „lepových pastí na myši“. Šlo o výrobek zřejmě asijské provenience, který byl nabízen na poštách.
Přesto je vhodné na případnou nezákonnost používání takovýchto prostředků k chytání či hubení tzv. škodné upozornit, a to buď orgány státního veterinárního dozoru nebo Ústřední komisi pro ochranu zvířat. A také působit osvětově, což je často mnohem účinnější než represe.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down