12.02.2008 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loňská výroba medu 8467 tun byla druhá nejvyšší od roku 1993

Obchodní řetězce se budou snažit udržet dovozy levného nekvalitního medu ze zahraničí.

Domácí produkce medu loni klesla meziročně o 600 tun na 8467 tun, přesto je druhou nejvyšší od vzniku ČR. Roční výnos v ČR se v průměru pohybuje kolem 7000 tun. Rok 2007 nebyl pro včelaře špatný, nevyrovnal se však příznivému a teplému předchozímu roku.
Včelaři loni zazimovali zhruba 520.000 včelstev, o 5000 méně než v předchozím roce. Výhled do letošního roku pro včelaře tak optimistický není. V důsledku špatného počasí ubude asi polovina včelstev, v některých oblastech budou ztráty i stoprocentní. Nejhůře na tom podle něho budou některé oblasti Středočeského kraje - Příbramsko, Benešovsko a Berounsko.
Očekávaný pokles počtu včelstev se odrazí v letošní výrobě medu, která pravděpodobně klesne.
S výkupními cenami medu producenti spokojeni nejsou. Za kilogram nektarového medu loni dostávali zhruba kolem 30 korun a za tmavý med do 40 korun. Trh je otevřen dovozům a obchodníci toho využívají ke snižování cen. Včelaři z loňské produkce dodali výkupům necelou čtvrtinu a většinu si nechali pro přímý prodej zákazníkům.
Spotřeba medu se v ČR podle svazu včelařů pohybuje kolem 0,7 kilogramu na osobu ročně a podle údajů ČSV každoročně mírně stoupá spolu se stoupající kupní silou obyvatelstva. Například ve Švýcarsku je to 1,4 kilogramu.
ČSV sdružuje zhruba 97 procent českých včelařů. V ČR chovatelů včel každoročně ubývá, loni jich bylo necelých 47.000, o 700 méně než v předešlém roce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down