21.10.2009 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malachitová zeleň je u konzumních ryb zakázána

Přípravek je povolen k ošetření pouze u akvarijních ryb

Malachitová zeleň se nesmí u chovných ryb používat – výslovně není povolena!
U ryb konzumních se s rezidui této látky státní veterinární dozor nesmí setkat!
Případné zneužití malachitové zeleně, a to obzvláště u pstruhů, kontroluje SVS ČR v rámci monitoringu cizorodých látek. Bohužel za malachitovou zeleň jako protiplísňový prostředek, který se dříve používal na ošetření (koupel) jiker pstruhů, není adekvátní náhrada, takže se setkáváme s ojedinělými měřitelnými hodnotami reziduí malachitové zeleně. V takových případech jsou ryby pozastaveny, nesmí se vylovit až do doby poklesu hladiny reziduí na neměřitelný obsah. Problém malachitové zeleně je problém prakticky v celé EU, a to právě kvůli absenci náhrady.

Proto Komise doporučuje stanovovat rezidua malachitové zeleně až v rybě v tržní zralosti. Zodpovědností provozovatele potravinářského podniku, ale i chovatele, je uvádět do oběhu potravinu (surovinu) zdravotně nezávadnou. Smyslem státní kontroly je pak přesvědčit se, zda je tento základní princip potravinového práva dodržován. Je tedy možné potvrdit, že chovy tržních ryb Státní veterinární správa ČR sleduje. Orgány veterinárního dozoru vyšetřují odlovené ryby ze sádek před jejich uvedením do oběhu.
V poslední době nebyla rezidua malachitové zeleně v našich chovech zjištěna. Pouze v případě ryb cizího původu, naposledy v červnu při kontrole zásilky pstruhů ze zahraničí. Tehdy nebyla celá zásilka propuštěna na trh v ČR a byla vrácena zpět dodavateli.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down