Management onemocnění prostaty

Onemocnět mohou všechna plemena, častěji však velká (dobrman a německý ovčák nejčastěji). Nejběžnější je benigní hyperplazie (BHP), ale často není diagnóza potvrzena, u mladých psů do 4 let jsou nemoci prostaty vzácné (do 0,6 %). Z diagnostického pohledu je u kastrovaných psů s onemocněním prostaty velmi pravděpodobná neoplazie.

U psů jsou nemoci prostaty časté, hlavní jsou (řazeno sestupně podle četnosti výskytu a s uvedením hlavních příznaků a průměrného věku): prostatitis (hematurie, letargie, infertilita, 8,2 roku), intraprostatické cysty (letargie, tenesmus, anorexie, 9,3 roku), neoplasie (tenesmus, hubnutí, strangurie, dysurie, 10 let), benigní hyperplazie (uretrální výtok, hematurie, infertilita, 8,4 roku) a paraprostatické cysty. Symptomy hematurie, uretrálního výtoku a obtížné defekace mohou být u všech onemocnění prostaty, horečka, anorexie a zvracení u abscesů a akutní bakteriální prostatitidy a slabost pánevních končetin u neoplazií a akutní bakteriální prostatitidy.

Diagnostika zahrnuje rektální a abdominální palpaci, zobrazovací metody (RTG, retrográdní cystouretrografie, ultrazvuk a scintigrafie, cytologie aspirátů tekutiny a tkáně, bakteriální kultivaci a histologii bioptického vzorku. Digitální palpací se posoudí velikost, symetrie (benigní hyperplazie symetrická, cysty, abscesy a tumory bývají asymetrické), bolestivost (při bakteriální prostatitidě a abscesech). Na rentgenu lze posoudit velikost, tvar, pozici a denzitu, pokud je rozměr prostaty větší než 90 % vzdálenosti mezi sakrální prominencí a pubis, je velká pravděpodobnost neoplazie, abscesu a paraprostatické cysty. Reflux kontrastní látky do parenchymu prostaty je častý i při normálním nálezu. Adenokarcinom může způsobit multifokální nepravidelné parenchymální denzity a přerušení normálně hladkého ohraničení lumen prostatické uretry. Zvětšení pánevních mízních uzlin může být při adenokarcinomu i abscesu.Sonografie pomůže rozlišit fokální a difuzní onemocnění, cysty, abscesy a solidní tumory a umožní kontrolu při tenkojehelné aspiraci nebo biopsii. Scintigrafie (používá se technicium medronát) detekuje metastázy v kostech ještě před rtg detekovatelností.*

David F. Senior. Management of prostatic disease. In: Proceedings of the Latin American veterinary conference, 2016 – Lima, Peru.

Z anglického originálu přeložila MVDr. Jolana Snížková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *