23.03.2007 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Marker pro velikost vrhu

Američtí vědci identifikovali genetický marker pro velikost vrhu prasnic.

Vědci z americké servisní organizace agrárního výzkumu (ARS) identifikovali genetický marker, s jehož pomocí bude možné vyšlechtit prasnice s větší kapacitou dělohy a většími vrhy. Díky tomuto genetickému objevu bude možné významně zvýšit efektivitu plemenářské práce v chovu prasat.
V jednom receptorgenu byl objeven tzv. SNP, což je genetická modifikace aktivizující informace o geneticky dané velikosti zvířete. Hormon erytropoetin se na tento gen nabaluje a stimuluje produkci červených krvinek. Ve studii, která probíhala ve dvou chovech nepříbuzných prasat, prokázali vědci, že výskyt SNP je v příčinné souvislosti se stoupající velikostí vrhu.
SNP tvoří různé verze genu, které kontrolují znaky jako jsou např. barva vlasů nebo očí u lidí. U prasat je možné podle studie vyfiltrovat prasnice, které budou mít vrhy větší o jedno až dvě selata.
Rozhodující součást genu byla zjištěna v analyzovaných početních stavech prasat v malém počtu. Přesto bude možné ji v produkci prasat využít, protože byl vyvinut test, pomocí kterého je možné prokázat přítomnost SNP v organismu prasnic.
DLG-Mitteilungen 2007;3:9.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down