15.01.2008 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Maso a mléko z klonovaných zvířat není škodlivé

Nevykazuje žádné odchylky od zvířat z běžné produkce.

Podle předběžného stanoviska expertů z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) nevykazuje maso ani mléko žádné významnější odlišnosti od těch, které jsou získávány od jejich běžných protějšků. Je velmi nepravděpodobné, že existuje nějaká odlišnost z hlediska bezpečnosti potravin mezi produkty pocházejícími z klonů a jejich potomků a ze zvířat vzešlých z běžné zvířecí reprodukce (EFSA). Podle EFSA zároveň nejsou informace o tom, že by někde na světě byly na trhu produkty z klonovaných zvířat. Například Spojené státy v roce 2001 samy uvalily moratorium na prodej takových výrobků.
Odborníci z EFSA uvedli, že nemoci a úmrtnost u klonů je výrazně vyšší než u běžně reprodukovaných zvířat. Až se technika klonování vylepší, ubude zřejmě i nemocných klonovaných zvířat. Z řady fyziologických a klinických parametrů vyplývá, že zdravé klony a jejich potomci nevykazují žádné výrazné odlišnosti od běžných zvířat. A podobně je na tom i jejich maso či mléko.
Zatím se také podle EFSA nezdá, že by výsledky zvířecího klonování měly mít nějaké dopady na životní prostředí, avšak v tomto ohledu zatím není dost adekvátních dat.
EFSA se v názoru, který si zhruba před rokem vyžádala Evropská komise, zaměřil zejména na prasata a skot, protože u těchto zvířat jsou dostupné potřebné údaje. K tomuto předběžnému stanovisku EFSA se nyní v rámci veřejných konzultací mohou vyjádřit další vědecké či jiné organizace. Konečné stanovisko by mohlo být někdy v květnu letošního roku. Otázkou je, zda by se maso či mléko klonovaných zvířat mohlo někdy v budoucnu dostat na trh. Evropská komise dnes v reakci na zprávu EFSA uvedla, že prostřednictvím průzkumu Eurobarometr osloví obyvatele členských zemí, aby dali najevo názor, co si o takových výrobcích myslí.
Kromě toho by výkonný orgán "sedmadvacítky" měl také dostat zprávu etické komise, která se tímto problémem zabývá. Společně s výsledky Eurobarometru a veškerými vědeckými poznatky budou uvažovat o případných opatřeních, k nimž by se dalo přistoupit. K podobnému závěru jako EFSA dospěl v předběžném stanovisku v roce 2006 i americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA), podle nějž mléko a maso většiny klonovaných domácích zvířat je pro konzumaci bezpečné. Stejně se před několika lety vyjádřily i japonské úřady.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down